8-tyg. Kurs MBSR – Cezary Skura
Zapraszam na kolejną edycję tego cenionego kursu, który jest nie tylko o redukcji stresu. Praktyka i doświadczenia wielu osób pokazują, że podczas tego procesu odnajdujemy więcej satysfakcji i radości w życiu, nawet w czynnościach rutynowych. Do tego uczymy się radzenia sobie z rozmaitymi problemami, odzyskiwania i utrzymania równowagi w życiu, koncentracji czy też wprowadzania bardziej zrelaksowanego podejścia w różnych sferach życia.
Ten 8-tyg. program jest jak powrót do domu, powrót do siebie i zaakceptowanie siebie takim jakim się jest. To odkrywanie własnego potencjału, piękna w sobie ale też odwaga do ujrzenia swoich ciemnych stron. Zaakceptowanie własnych ciemnych i jasnych aspektów, niesie ze sobą zgodę, spokój i równowagę dla naszego życia. To tak jakby powrócić do natury siebie, czy poczuć jej więcej niż czujemy teraz. Na tym kursie idziemy w stronę równowagi między mądrością a miłością. Dzięki rozwojowi uważności i współczucia odnajdujemy balans i drogę środka, aby poczuć zdrową równowagę, lekkość oraz energię do działania i kochania :).
Nie możesz powstrzymać fal, ale możesz nauczyć się na nich surfować
Jon Kabat – Zinn
MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) to program redukcji stresu opracowany w latach 70-tych XX wieku przez prof. Jona Kabat-Zinna w klinice leczenia stresu na uniwersytecie medycznym w Massachusetts, USA. Program był wszechstronnie i wielokrotnie badany pod względem jego skuteczności i sukcesywnie dopracowywany, aby przyjąć obecny kształt i chwili obecnej objęty jest prawem autorskim oraz może być prowadzony tylko przez certyfikowanych nauczycieli którzy przeszli proces szkolenia nauczycielskiego i mają za sobą dłuższe doświadczenie. Ten oryginalny 8-tygodniowy program uczy metod i dostarcza narzędzi skutecznego radzenia sobie ze stresem w życiu, obniża ogólne napięcie psychofizyczne organizmu, zwiększa poziom pozytywnych emocji poprzez rozwój odpowiednich sieci neuronalnych w naszym mózgu i znacznie podnosi jakość życia. Podczas programu uczymy się także akceptacji dla samych siebie i świata wokół oraz rozwijamy postawę łagodności i współczucia.
Praca w trakcie kursu polega na cotygodniowych spotkaniach grupowych prowadzonych przez trenera oraz indywidualnej pracy w domu i ćwiczenie wprowadzania tego podejścia w sytuacjach codziennych .
Podczas kursu ćwiczymy obserwację oddechu, ciała, umiejętność bycia w chwili obecnej w różnorodnych sytuacjach życiowych, radzenia sobie w trudnych i stresujących momentach w życiu, w relacjach z ludźmi i w relacji do samego siebie. Obserwujemy nawykowe reakcje, tworzymy odstęp między bodźcem a reakcją i zastępujemy automatyzm, świadomym wyborem. Nawykowe działania i reakcje, wzorce, uczymy się zmieniać na bardziej adaptacyjne, przynoszące nam wsparcie i realną zmianę jakości życia. W programie kursu znajduje się także łagodna forma uważnej pracy z ciałem, rozwijania uważności w ruchu, świadomości ciała.
Spotkania odbywają się raz w tygodniu przez 8 tygodni i trwają 2,45 h. W połowie kursu jest Dzień Uważności (zwykle w weekend), w trakcie którego ćwiczymy różne formy praktyki uważności oraz wymieniamy się doświadczeniami. Jest to pogłębiona i bardziej intensywna praktyka, która odbywa się w ciszy, z prowadzeniem przez nauczyciela. Dopiero pod koniec dnia uważności, wymieniamy się doświadczeniami, omawiamy je, dociekamy istoty doświadczenia.
Każdy uczestnik otrzymuje dostęp do nagrań audio, z sesjami prowadzonymi przez nauczyciela, do praktyki domowej, materiały szkoleniowe i materiały dodatkowe na mail.
Czego uczymy się dzięki praktyce uważności?
– procesu aktywnego skupiania uwagi
– doświadczania poczucia własnej skuteczności
– postawy aktywnej w przeciwieństwie do pasywnej
– konstruktywnego radzenia sobie z problemami
– wyrabiania w sobie nieosądzającej i akceptującej postawy
– żywego kontaktu z doświadczaniem rzeczywistości w teraz
– uważnego radzenia sobie z trudnymi emocjami, bólem fizycznym i emocjonalnym
– przeciwdziałania rozproszeniu umysłu
– wzmacniania siły koncentracji
– dostępu do postawy cechującej się bezstronnością, spokojem i wewnętrzną stabilnością
Jakie cechy wyrabia się przez uważność?
– tolerancja emocjonalna – spostrzegawczość
– samorefleksja (uzmysławianie sobie tego, co robimy)
– współczucie
– zdolność do wyciszania zamętu w umyśle
– jasność umysłu
– pewność siebie i odwaga
– świeżość i elastyczność
– wolność od osądzania siebie
– ufność
– postawa akceptacji i nieosądzania
Jakie są ogólne zasady działania uważności?
Polepszenie umiejętności uświadamiania sobie procesów automatycznych, dziejących się poza naszym wpływem, na przykład niektórych emocji lub wzorców zachowania zniesienie automatycznych sposobów reagowania na rzecz bardziej świadomych zachowań, odczuwania i wzorców myślenia. Można odczuć jakiś impuls i umieć powstrzymać przymus działania pod jego wpływem.
Na podstawie tekstu Petry Meibert – psycholożki i naturoterapeutki, wicedyrektorki IMA (The Institute for Mindfulness-Based Approaches)
Co masz zagwarantowane?
Doświadczony prowadzący. Przeprowadził już wiele procesów 8-tygodniowych, zarówno grupowych jak i indywidualnych. Ma na swoim koncie wiele szkoleń, warsztatów oraz sesji indywidualnych. Certyfikowany nauczyciel, znający podejście z różnych stron. Także psycholog i psychoterapeuta.
Prawie 20 lat doświadczenia w podejściu uważności, współczucia, medytacji, rozowju osobistym, psychoterapii, psychologii.
– Sprawdzony solidny kurs, poparty wieloma badaniami naukowymi pod kątem skuteczności.
– Swobodna atmosfera z poczuciem humoru, daleka od napięcia, sztucznego zadęcia i sekciarstwa.
– Dobre przygotowanie merytoryczne nauczyciela, materialy szkoleniowe, nagrania z sesjami prowadzonymi
– Darmowa konsultacja po zakończeniu kursu 1 h. – Indywidualna sesja, która może przyjąć różne formy, także coachingu w aspekcie samorozwoju, praktyki Mindfulness, praktyki medytacji.
– Nauczyciel dostępny pod maialem i telefonem przez cały okres kursu – pełne wsparcie.
Miła, klimatyczna, zaciszna sala z niezbędnym wyposażeniem. Nie musisz nic przynosić. Tylko siebie w wygodnym stroju i otwartość, zaciekawienie.
Uczysz się tego co działa i może realnie przynieść znaczną zmianę w jakości Twojego życia, radzeniu sobie z problemami, redukcji stresu, czy osiągania równowagi. Jeśli się zaangażujesz i będziesz otwarty/otwarta, daję gwarancję ;).
Reszta zależy od Twojej otwartości, zaangażowania i praktyki 😉
Czas:
od 18 października 2017, środy, o godz. 18.30-21.15
Miejsce:
ul. Towarowa 22, wejście A Biura, lokal A16 na 1 piętrze.
Obok stacji metra Rondo Daszyńskiego.
Pod obiektem parking samochodowy.
Zaciszna sala służąca tylko tego rodzaju zajęć i podobnych.
cena kursu: 950 zł
Jeśli jesteś w trudniejszej sytuacji materialnej a masz dużą motywację do praktyki, skontaktuj się ze mną, zapytaj o zniżki. Wspieramy mniej zamożne osoby, pomagamy 😉
zgłoszenia i informacje: pracowniamindfulness@gmail
lub tel: 883755519
UWAGA!!! Wymagana wcześniejsza konsultacja z chętną osobą. Prosimy o kontakt w tej sprawie pod tel: 883755519mail: pracowniamindfulness@gmail
Osoba prowadząca:
Cezary Skura, 43 lata. Jest psychologiem społecznym, psychoterapeutą w procesie kształcenia, w podejściu Gestalt, które to podejście bazuje między innymi na uważności „tu i teraz”, absolwentem Uniwersytetu SWPS (także specjalność: psychoterapia i psychologia twórczości). Pracował jako psycholog szkolny w gimnazjum integracyjnym nr. 7 przy Łazienkach Królewskich.
Prowadzi kursy, szkolenia, warsztaty i sesje indywidualne, dla dorosłych, młodzieży, dzieci. Pracuje także z firmami.
Odbył drugą edycję szkolenia nauczycielskiego dla trenerów/nauczycieli MBSR/MBCT, według programu The Institute for Mindfulness-Based Approaches w Niemczech. Jest członkiem sądu koleżeńskiego Polskiego Towarzystwa Mindfulness, a także członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli MBSR/MBCT.
Współpracuje z Uniwersytetem SWPS, Instytutem Uważności i Psychoterapii, Warszawską Grupą Psychologiczną Instytutem Rozwoju Emocji, z fundacją Etoh oraz ośrodkiem psychoterapeutycznym w Pruszkowie. Uważnością, psychologią, psychoterapią, medytacją, czy szeroko pojętym samorozwojem zajmuje się od ok. 20 lat.
Prowadzi obecnie trening uważności Mindfulness i współczucia Compassion w ramach studiów podyplomowych na uniwersytecie SWPS. Współprowadził pierwszy w Polsce projekt „Mindfulness i akceptacja w zmianie zachowania” na tej uczelni, dwie edycje warsztatów otwartych w ramach koła naukowego Uniwersytetu SWPS oraz Strefy Psyche. Ma na swoim koncie wiele edycji kursów 8-tygodniowych MBSR, szereg warsztatów i sesji indywidualnych.