MBLC

Mindfulness Based Living Course
– Życie w Oparciu o Zasady Uważności

 

Mindfulness Association organizuje 8-tygodniowe kursy, szkolenia rozwoju zawodowego w obszarze uważności i współczucia, odosobnienia dla praktyków uważności i metod pracy z ciałem, którzy chcą pogłębić swoje umiejętności. Jest jedyną organizacją szkolącą nauczycieli w MBLC (Mindfulness Based Living Course) i CBLC (Compassion Based Living Course – Kurs Życia Opartego o Współczucie) w Polsce.
Mindfulness Association jest rekomendowaną przez UK Network for Mindfulness-Based Teacher Training Organisations Organizacją szkolącą nauczycieli uważności.

Mindfulness Association jest organizacją non-profit założoną przez Roba Nairna, który jest odpowiedzialny za tworzenie programu kursów MBLC i CBLC, a także programu studiów magisterskich z zakresu uważności na Uniwersytecie w Aberdeen, w Szkocji.
Mindfulness Association powstało, aby zapewnić wysoką jakość edukacji w obszarach uważności (Mindfulness), współczucia (Compassion) i wglądu (Insight).
Od 2014 roku w Polsce jest reprezentowane przez Mindfulness Association Poland, którym kieruje Anna Zubrzycki.
To kursy otwarte dla szerszej społeczności, gdzie życzliwość i współczucie stanowią integralną część każdej ze ścieżek szkoleniowych.

W Mindfulness Association uważamy, że uważność jest sposobem na życie, a nie krótką interwencją łagodzącą symptomy braku równowagi. Dlatego zapewniamy długoterminowe, systematyczne szkolenie w zakresie uważnego życia. Praktykujemy uważną obecność, reagując ze współczuciem na trudności i dostrzegamy głęboko w nas tkwiące nawykowe wzorce myśli, uczuć i zachowań. Uwalnia nas to od uwarunkowań, które nami rządzą i ograniczają nasze życie. W rezultacie przyczynia się do rozwijania naszego potencjału ludzkiego poprzez dokonywanie wyborów związanych z tym, jak żyjemy w odniesieniu do siebie i naszego świata.

 

Szkolenia certyfikujące

Szkolenia certyfikujące MBLC, prowadzone przez Mindfulness Assocition, realizowane są w UK, Hiszpanii, we Włoszech i w Polsce. W 2017 roku ukończy szkolenie pierwsza grupa nauczycieli MBLC w Polsce.
Szczegóły dotyczące szkoleń certyfikujących w metodzie MBLC, znajdziesz TUTAJ. Jeśli jesteś zainteresowana / zainteresowany przystąpieniem do szkolenia, możesz zrobić to TUTAJ.

 

8-tyg. Kurs MBLC

Kurs skierowany jest dla osób początkujących, nie jest wymagane posiadanie doświadczenia w praktyce Mindfulness.

Mindfulness Based Living Course (Życie w Oparciu o Zasady Uważności) to cykl ośmiu, cotygodniowych spotkań w ramach szkolenia uważności, w oparciu o program Rocznego Szkolenia Mindfulness według Mindfulness Association (MA). Każde z ośmiu spotkań, trwa około dwóch godzin. Kurs poprzedza spotkanie wprowadzające i zamyka spotkanie podsumowujące po ośmiu tygodniach. Dzień praktyki Mindfulness jest zazwyczaj uwzględniony pomiędzy 6 i 7 tygodniem programu.

 

Curriculum MBLC

 • Spotkanie otwarte przed 8-tyg. Kursem MBLC

Tło i cele; Przygotowanie i uczestniczenie; Osobista praktyka i postawy; Czym jest uważność?; Definicje uważności; Cztery aspekty tego na co jesteśmy uważni; Współczucie           

 • Tydzień 1 – Co to jest Mindfulness i po co praktykować? Zacznij w miejscu, w którym jesteś

Zaczynamy tam gdzie jesteśmy; Rozpoznawanie niespokojnego umysłu (nie robienie nic) ; Uspokajanie umysłu; Postawa w medytacji siedzącej; Refleksja: Zaangażowanie i motywacja  

 • Tydzień 2 – Ciało jako miejsce bycia obecnym

Skanowanie ciała; Praktykowanie uważności ciała; Uważność w codziennym życiu; Odczuwanie życzliwości  

 • Tydzień 3 – Wprowadzenie podpory uważności

Praktyka uważności nauczana przez Roba Nairna; Sesja uważności z oparciem na dźwięku; Nie-dążenie; Trzy-minutowa przestrzeń na oddech; Odpowiedź na przyjemne i nieprzyjemne zdarzenia   

 • Tydzień 4 – Praca z rozkojarzeniem

Uważny ruch; Medytacyjne chodzenie; Rozproszenie w trzech okresach czasu – Oczekiwanie na przyszłość, Rozpamiętywanie przeszłości, Myślenie w teraźniejszości; Oddech jako oparcie dla uważności; Cud oddychania; Przytomność oddechu; Tworzenie przestrzeni na oddech pośród codziennego życia; Refleksja: W pół drogi    

 • Tydzień 5 – Badanie strumienia myśli

Miłująca życzliwość; Obserwator i nurt podświadomości; Nurtu nie sposób zmienić; zauważanie nurtu

 • Tydzień 6 – Postawa obserwatora

Nasze wewnętrzne środowisko; Nastawienie (Postawa); Poznawanie swego nastawienia do nurtu; Ponowne zbadanie definicji uważności; Miłująca życzliwość dla siebie i innych

 • Całodniowa sesja uważności: Dzień praktyki w milczeniu       

Sesja całodniowa; Refleksje na temat milczenia i mówienia; Korzyści z milczenia   

 • Tydzień 7 – Samoakceptacja

Model trzech kręgów: System zagrożeń, popędowy i kojenia; Z pobudzonej czerwieni w kojącą zieleń; Dalsze rozwijanie życzliwości dla siebie; Przerwa na współczucie dla siebie; Czym jest akceptacja? Praktykowanie akceptacji; Ćwiczenie RAIN (z poematem „Gospoda“)               

 • Tydzień 8 – Życie w oparciu o Mindfulness, Podsumowanie – Reszta życia

Powrót do uważności z oparciem; Patrzenie z bliska (zbliżenie) i z odległości (oddalenie); Ponowne omówienie oparcia uważności;  Puszczanie (porzucanie); Refleksja: Przegląd dotychczasowej podróży; Dokąd ruszasz dalej stąd? 

 • 4-tygodnie po zakończeniu 8-tyg. Kursu MBLC – Sesja kontynuacji: Przez resztę życia   

Zręczne środki w uważności w trudnych chwilach; Formalna praktyka siedzącej medytacji; Pogłębianie uprzytamniania sobie przyjemnych wydarzeń; Uważne życie; Refleksja: Co mnie wzmacnia, a co osłabia? Postępowanie z niezdrowymi czynnikami w naszym życiu; Praktyka zadana do domu na resztę życia!

 

Dla kogo

Dla wszystkich! zarówno poszukujących równowagi,  jak i spokoju, odpowiedzi na pytanie jak funkcjonuje nasz umysł, możliwości rozwoju, sposobów na łagodzenie szeroko pojętego stresu- zawodowego, zdrowotnego, międzyludzkiego, czy poznania aspektu uważnego życia.  

 

Opracowanie:
Krystyna Boroń-Krupińska