Odosobnienie „Gdzie życzliwość spotyka współczucie”

Lokalizacja

Wylągi 48 - Kazimierz Dolny
Pensjonat Lipowa Dolina
Kategoria

Więcej informacji

Czytaj więcej

Data

30 07 2018 - 04 08 2018

etykiety

Inne

Odosobnienie „Gdzie życzliwość spotyka współczucie”

Odosobnienie „Gdzie życzliwość spotyka współczucie”
Kazimierz Dolny
Lipowa Dolina
30 lipca – 4 sierpnia 2018

Nie rezygnuj tak szybko z samotności.
Niech się mocniej w ciebie wgryzie.
Niech Cię kisi i doprawia jak niewiele przypraw ludzkich, a nawet boskich.
Coś, czego dziś wieczór brakuje memu sercu – złagodziło me spojrzenie, a memu głosowi przydało czułości –
Moja potrzeba Boga. (Hafiz, Persja, XIV w.)
tł. Jacek Dobrowolski
Mam przyjemność poinformować, że w dniach 30 lipca – 4 sierpnia 2018 roku, Anna Zubrzycki i Angie Ball poprowadzą w Kazimierzu Dolnym odosobnienie, którego myślą przewodnią będzie – „Gdy życzliwość spotyka współczucie”. Odosobnienie będzie miało charakter w pełni świecki. To wydarzenie daje sposobność pogłębienia praktyki i jest otwarte dla każdego kto ukończył jeden z treningów Mindfulness Association, jak również dla tych, którzy ćwiczyli się w uważności i współczuciu (współodczuwaniu) w innych kontekstach. Głównym tematem odosobnienia będzie pogłębienie naszego rozumienia życzliwości i współczucia, podtrzymujących nasz trening uważności.

O Odosobnieniu:
Zwrócimy szczególną uwagę na rozwijanie naszej postawy życzliwości, stanowiącej istotną podstawę naszej praktyki. Ze wspomnień życzliwości celowo tworzymy “wewnętrzną atmosferę” ciepła i poczucia połączenia z innymi, by ją wcielać w naszą codzienną praktykę. Możemy zacząć zauważać nasze indywidualne wewnętrzne wzorce reagowania, blokujące zdolność do bycia życzliwymi dla siebie, sytuacje, w których odkrywamy, że jesteśmy twardzi i surowi wobec samych siebie.

Największą blokadą dla wielu z nas może być brak życzliwości wobec samych siebie, wypływający z “transu braku poczucia wartości” mówiąc słowami Tary Brach, autorki True Refuge (“Prawdziwe schronienie”). Możemy czuć, że nam się życzliwość nie należy, że nie jesteśmy jej warci, możemy się z tym źle czuć. Najważniejsze to być z tą niedogodnością, pozwolić jej tam być, skierować życzliwość ku tej części nas, która czuje się z tym źle.

Połączenie między życzliwością, a współczuciem, to pogłębiające doświadczenie. Rozpoczynając trening współczucia zaczynamy w pełni otwierać nasze serca na nas samych i na innych. Ten proces pogłębiania pomaga nam rozumieć, że wszyscy jesteśmy ludzkimi istotami, znajdującymi się w bałaganie życia. Możemy dostrzec z ulgą, że nie musimy być doskonali, “bez jednej plamki” – w rzeczy samej mamy “pełną zgodę na bycie neurotycznym bałaganem”, mówiąc słowami prof. Roba Nairna, założyciela Mindfulness Association.

Podczas tego odosobnienia będziemy mieli okazję na dyskutowanie i patrzenie w sposób jasny i uczciwy na nasze konkretne przeszkody i blokady, oraz na to, jak zaprzyjaźniać się z tymi trudnymi doświadczeniami. Podczas scalania naszych praktyk uważności z silnym skupieniem, zarówno w praktyce siedzącej, jak w uważnym dzieleniu się z innymi, będziemy stale odnosić się do zasadniczej praktyki uspokajania, osadzania, spoczywania i podpory, zawierających istotę mądrości i współczucia. Będziemy je powtarzać raz po raz.

Z głębi naszego doświadczania, wszystkie trudności i cierpienia naszego życia, neurotyczne stany umysłu, nastroje i emocjonalne przeżycia, budzą współczucie wobec siebie, powstając z “błota” naszego doświadczania i przekształcając je w żyzny nawóz. Uczymy się, że współczucie to nie wyidealizowana wersja wspinania się na “niebotyczne wysokości”, ale raczej akceptacja siebie. Głębokie otwarcie serca wpierw na swoje własne cierpienie, co potem w naturalny sposób zaczyna się przeradzać w rozkwit otwartości ku innym.

Potrzebujemy czuć się gotowi i chętni do podjęcia wyzwania, gromadząc odwagę i siły, by stać się “wojownikiem współczucia” i wejść głęboko w neurotyczne stany umysłu i emocje. Wówczas pojawia się pytanie: jak być otwartym i pozwolić naszej podatności na zranienia, naszym ranom i urazom, naszemu wstydowi ujawniać się, utrzymując to wszystko bezwarunkowo w naszych czułych sercach?

W planie mamy codzienny harmonogram praktyk, w tym praktyki związane z „uważnym ruchem”. W środku pobytu zaplanowaliśmy dłuższy 1,5 dniowy okres milczenia, jak również uważne spacery wśród przyrody i czas na własną praktykę i odpoczynek. Będzie sposobność na przegląd osobistej praktyki z prowadzącymi. Ale też będziemy oferować nauki i prowadzone praktyki obejmujące dzielenie się i zapytywanie.

Rozmaite istotne praktyki będą również pogłębiane przez ruch, obserwację i sesje doświadczania. Będzie też czas na uważne docenianie i doświadczanie zewnętrznego środowiska w przyrodzie.

Prowadzący:
Anna Zubrzycki i Angie Ball

Tłumacz:
Jacek Dobrowolski. Wykłady będą po angielsku z tłumaczeniem na polski. Nie jest wymagana znajomość języka angielskiego.

Miejsce:
Odosobnienie odbędzie się w Kazimierzu Dolnym w urokliwej agroturystyce otoczonej lokalnymi wąwozami lessowymi – Lipowa Dolina www.lipowadolina.pl

Opłaty:
O rezerwacji miejsc, z uwagi na kameralność wydarzenia, będzie decydowała kolejność zapisów i wniesienie opłaty.
Koszt odosobnienia wraz z zakwaterowaniem w pokoju 3 osobowym i wyżywieniem to 1 600 zł.
Brak wolnych miejsc w pokojach dwuosobowych.

Termin płatności do dnia 01.06.2018r.
Przy rezygnacji do dnia 30.06.2018r. Opłata jest w pełni zwrotna. Po tej dacie opłata jest bezzwrotna.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScPYFGagolQjlttrjRk_Hnf-Kfvie_9Jb9xydMuP_U-_340dA/viewform

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/688557284866646/

Kontakt:
mapoland.info@gmail.com

Podmiotem odpowiedzialnym organizowanego kursu jest :
Fundacja Voices
ul.Wilhelma Roentgena 10/14
50-362 Wrocław
NIP: 898-22-10-788
Numer KRS: 0000528085

X