Skura Cezary

Nauczyciel MBSR

CEZARY SKURA, 49 lat.  Jest psychologiem społecznym, psychologiem twórczości, absolwentem Uniwersytetu SWPS (także specjalność psychoterapia).  Absolwent programu pomocy psychologicznej, letniej szkoły psychoterapeutów Gestalt oraz profesjonalnej szkoły psychoterapeutów i trenerów grupowych w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie.

Ukończył drugą edycję szkolenia nauczycielskiego dla trenerów/nauczycieli MBSR/MBCT, według programu The Institute for Mindfulness-Based Approaches w Niemczech. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Mindfulness, a także członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia
Nauczycieli MBSR/MBCT. Nieustannie uczy się i dokształca oraz superwizuje. Uczestniczy co rok w kilkudniowych odosobnieniach medytacyjnych pod okiem wybitnych mistrzów medytacji i nauczycieli zachodnich. Uważnością, psychologią, psychoterapią, medytacją, czy szeroko pojętym samorozwojem zajmuje się ponad 22 lat. Ponad 13 lat doświadczenia w działalności szkoleniowej, pracy warsztatowej, kursach, sesjach indywidualnych, prowadzeniu grup.
Prowadzi kursy, szkolenia, warsztaty i sesje indywidualne, dla dorosłych i młodzieży. Pracuje także z firmami, szkoli specjalistów (np. lekarzy, terapeutów, pracowników socjalnych, nauczycieli). Ukończył szkolenia specjalistyczne w zakresie pracy z grupami, psychoterapii grupowej, analizy transakcyjnej, pracy ze snem w wymiarze terapeutycznym i rozwojowym, pracy poprzez ciało, cyklu energetycznego Zinkera, podstaw terapii systemowej, psychodynamicznej, poznawczo-behawioralnej, pracy z
parą, pracy ze stresem, psychodramy, pracy z traumą i inne. Ukończył fakultet w zakresie podstaw psychologii transpersonalnej z Wojciechem Eichelbergerem.
Współpracuje od wielu lat z Uniwersytetem SWPS, Instytutem Uważności i Psychoterapii, Warszawską Grupą Psychologiczną, fundacją Etoh.
Dyplomowany masażysta w zakresie różnych forma masażu oraz podstaw akupresury. Ma za sobą podstawowy kurs systemu Shiatsu oraz kurs doszkalający u Ewy Tarasewicz i Ani Litkie.
Prowadzi obecnie 6 edycję treningu uważności Mindfulness i współczucia Compassion w ramach studiów podyplomowych na uniwersytecie SWPS. Współprowadził pierwszy w Polsce projekt „Mindfulness i akceptacja w zmianie zachowania” na tej uczelni, dwie edycje warsztatów otwartych w ramach koła naukowego Uniwersytetu SWPS oraz Strefy Psyche. Obecnie także kierownik praktyk dla studentów wydziałów psychologii, w zakresie uważności i współczucia na Uniwersytecie SWPS.
Ma na swoim koncie ponad 120 edycji kursów 8-tygodniowych MBSR, szereg warsztatów, sesji indywidualnych, programów autorskich.
Jest także zaangażowany w praktykę medytacji w linii buddyzmu tybetańskiego Bon i przez 10 lat prowadził warszawski ośrodek w tej tradycji z ramienia Tenzina Wangyala Rinpoche, gdzie był instruktorem medytacji, pracy z oddechem i innych metod wywodzących się z tej bogatej tradycji. Prowadził regularne zajęcia medytacyjne w ramach tego ośrodka, organizował warsztaty, kursy i imprezy związane z praktyką medytacji, metodami pracy z oddechem i innymi zręcznymi środkami pomagającymi radzić sobie z problemami oraz skutecznie się rozwijać. Jest uczniem Tenzina Wangyala Rinpoche, który jest jego głównym nauczycielem, choć nieustannie uczy się także od innych.
Ceni sobie równowagę w życiu, spokój, szeroko pojęty rozwój osobisty i poczucie humoru. Uwielbia jazdę na rowerze górskim, interesuje się także
sztukami walki, ćwiczy jogę, uwielbia muzykę, przyrodę, amatorską
fotografię i wszystko co lata. Od wielu lat w związku z Ewą i  tata 6 letniej Niny.